Zkušení motorkáři vědí, že je dobré to nepodcenit a využívají různé vychytávky. Vyhřívaná řídítka i oblečení, ochranné plexi, návleky na řídítka nebo se u motorkářů těší velké oblibě deka. Ta tepelně chrání spodní část těla řidiče a ty kvalitní mají i dofukovací bočnice. Díky nim při jízdě dokonale přilne a nelétá ve větru. Vychytané deky ochrání i spolujezdce, některé jsou z nepromokavého materiálu (v motorkářské hantýrce “nemoky”) a dokonce i s hřejivým kožíškem uvnitř.

Aktuálně na našich skútrech 2 deky testujeme, už jste je vyzkoušeli?

Motorkářům se také hodí speciální brýle, které spolehlivě ochrání oči před nepříjemným větrem nebo prachem ze silnice. Našim BeRiderům ale bohatě postačí skromnější vybavení, které nenaruší styl ani pohodlí.

Skútry BeRider s ochranými dekami

Oblečení: Nepokoušejte svou imunitu

Věděli jste, že pocitová teplota se snižuje s rychlostí jízdy? Např. když v 10 °C jedeme 50 km/h, máme pocit, jako by bylo pět stupňů. A to už je velký rozdíl. Naprosto klíčové je takzvaně neprofouknout a neriskovat tak nachlazení a nežádoucí oslabení imunity. Základem skútrařského šatníku by měla být funkční větrovka.

Může to být ta outdoorová, kterou nosíme na výlety do hor. A úplně ideálně taková, která má navíc i voděodolnou membránu. Na podzim totiž nikdy nevíte, čím vás počasí překvapí. Sáhnout můžete třeba po kvalitním městském kabátu do deště, zcela v suchu i za vydatného deště pak budete třeba díky outdoorové bundě s goretexovou nebo pertexovou membránou. Výhodou jsou i reflexní prvky, díky kterým budete dobře vidět.  

Pod bundu nezapomeňte obléknout teplou izolační vrstvu. Dobrou volbou je vlněný svetr nebo teplá mikina, které pro chladnější dny doplníte ještě péřovku nebo péřovou vestu, kterou po jízdě snadno sbalíte i do kabelky nebo batohu. Pokud patříte mezi zimomřivé, inspirujte se vrstvením, kterého využíváme při zimních outdoorových aktivitách, a přidejte ještě teplejší spodní prádlo, třeba hřejivý nátělník z merino vlny. Zásadní jsou i prstové rukavice. Ty vás ochrání nejen před studeným větrem, ale i v případě pádu.

Nikdy nezapomeňte chránit před větrem krk a hrudník a také obličej – jde o nejnáchylnější místa na prochladnutí, které může vést k zánětu dýchacích cest. Bundu zapněte vždy až po bradu, noste teplý nákrčník či šálu a ochranný štít přilby mějte po dobu jízdy vždy sklopený.

Tip: Chcete být elegantní a nechcete po jízdě chodit ulicemi ve sportovní bundě? Pořiďte si o něco větší větrovku, kterou na dobu jízdy jen natáhnete přes sako či kabát.

Bezpečnost

V zimě nebo na začátku nové sezóny je třeba dbát na zvýšenou opatrnost. Řidiči si během zimy poměrně odvyknou sledovat v provozu cyklisty a motorkáře, takže by se mohlo stát, že přijdete k silničnímu lišeji. Proto se můžete vybavit speciálními motorkářskými doplňky, které ochrání vaši páteř (páteřák, ledvinový pás) i končetiny. Reflexní doplňky jsou zase must-have na jízdu ve tmě či za zhoršené viditelnosti. Nemusíte rovnou oblékat reflexní vestu, stačí třeba samonavíjecí reflexní náramky, které pořídíte za pár korun a využijete i při jiných příležitostech.

Takže. Než se vydáte městem na skútrech, koukněte na předpověď rosničky, aby vás případné sychravé počasí nepřekvapilo a vy se na něj připravili s předstihem. Máte i další tipy, o kterých jsme nenapsali? Dejte nám vědět na našem facebooku.Sdílejte tento článek: