Na skútru a motorce do buspruhu legálně

Jízda ve vyhrazeném pruhu „taxi, kolo, bus“ bývala pro motorkáře a skútraře tabu. Kromě zmíněných mohli pruh využít pouze vozidla s právem přednostní jízdy, tedy policie, záchranka nebo hasiči. Od jara ale vstupuje v Praze v platnost opatření, které umožní jízdu v buspruhu i motorkářům a lidem na skútrech. Nové opatření zvýší plynulost provozu a také zajistí více komfortu pro motorkáře – na mnoha místech už nás to nebude svádět k proplétání mezi auty.

BeRider: Praha skútr

Praha, město pro motorkáře

Praha v posledních letech vytváří stále více parkovacích míst pro skútry a motorky. Otevření buspruhů pro motorkáře je tak dalším vstřícným krokem směrem k jezdcům v jedné stopě. „Povolením motocyklů v buspruzích dojde nejen ke zvýšení bezpečnosti motorkářů, ale také k jejich zvýhodnění. To má pro město přínos, protože motorky zabírají mnohem méně veřejného prostoru při parkování než automobily,“ uvedl pro ČTK pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.

Na buspruh vás pustí i dodatkové tabulky 

Vyhrazený pruh můžete za daných pravidel využít, i pokud jedete autem. První možností je případ, kdy hodláte bezprostředně odbočit na nejbližší křižovatce (většinou to bývá odbočka do vedlejší ulice, která není řízena světly ani opatřena vodorovným značením). Druhou možností je jízda v celé délce autobusového pruhu v případě, že je platnost buspruhu upravena dodatkovou tabulkou – např. „po – pá 6:00 až 10:00“. Znamená to, že po desáté dopolední nebo kdykoli o víkendu pruh využít můžete.

Číst dodatkové tabulky se vyplatí – často nám totiž umožní plynulejší průjezd městem. A až příště nasednete na BeRider, nezapomeňte na trasy, které můžete využít. Prahu tak projedete zase o něco rychleji a komfortněji.

Sdílejte tento článek: