Města, ve kterých žijeme, se mění. Provoz houstne, ale to nepřináší jen negativa, ale také cesty, jak učinit městskou dopravu do budoucna udržitelnou. A to v obou významech tohoto slova – tedy jednak ekologickou, a jednak takovou, která umožní efektivní a rychlou dopravu v rámci oblasti. Významný podíl na tom už teď mají různé formy sdílených dopravních prostředků.  

Podle celosvětového průzkumu společnosti INVERS, jednoho z lídrů v produkci softwaru pro sharingové služby, bude tento trend i nadále sílit. A to především, co se týče sdílených skútrů a mopedů. Průzkum mapoval trh scootersharingových služeb a ukázalo se, že rok 2021 byl v mnohém přelomový. O ty nejzajímavější data bychom se s vámi chtěli podělit.

BeRider jsou první sdílené skútry v Praze.

Scootersharing nás baví stále víc

Lidé se naučili skútry aktivně využívat. Zájem o využívání sdílených skútrů loni rapidně vzrostl i díky pandemii koronaviru: Zvýšila se obliba individuální dopravy a roli hrálo i to, že lidé často mohli cestovat jen v rámci svého regionu nebo města a skútry tak využívali i na jednodenní výlety. I z tohoto důvodu mnozí poskytovatelé neváhali dále investovat – ať už do flotily strojů, nebo služeb a podpory.

Sdílené skútry jsou stále oblíbenější. Loni rekordně vzrostl počet uživatelů scootersharingu – po světě už je registrováno celkem přes 12 milionů uživatelů, kteří společně využívají celkem 110 tisíc sdílených skútrů. Scootersharing je nyní k dispozici ve 27 zemích světa a celkem 175 městech. „Předpokládáme, že do budoucna se bude sdílení stále více rozšiřovat i do středních a menších evropských měst, napojených na železnici,“ říká Raymon Pouwels, CEO společnosti GO Sharing.

Západní Evropa vede. Největší nárůst počtů sdílených skútrů i uživatelů zaznamenalo Nizozemsko, Německo a Francie. Naopak Španělský trh letos mírně stagnoval, nicméně neustále si zachovává post světového lídra. „Ve Východní Evropě je často stěžejní vést diskusi s vedením měst a usilovat o změnu úhlu pohledu na tento způsob dopravy,“ dodává Paweł Maliszewski, ředitel polského společnosti sdílených skútrů, který vidí budoucnost městské dopravy v multimodalitě, tedy nabídce různých prostředků v jedné aplikaci.  

Jízda na skútru je v národních genech. Nabídku sdílených skútrů i uživatelskou základnu má největší Španělsko – díky počasí i tomu, že je zde jízda na skútru dlouhodobě samozřejmostí. Evropa jako celek pak pokrývá dvě třetiny světového trhu se sdílenými skútry. Dalšími významnými trhy jsou nepřekvapivě také Indie nebo Taiwan. Boom zažívají sdílené skútry v USA. „Jsme svědky vzniku skútrařské kultury u nás a je úžasné to sledovat,“ říká Frank Reig, spoluzakladatel platformy Revel.

Podpora zelené dopravy roste. 97 % sdílených skútrů má elektrický pohon – i proto si je uživatelé vybírají. Doprava na sdíleném skútru je výrazně ekologičtější než cesta autem, ale zároveň je rychlejší a pohodlnější než kolo. Na skútr navíc můžete přibrat spolujezdce a svou uhlíkovou stopu ještě snížit. Pro zajímavost – zhruba polovina evropských jízd loni proběhla s pasažérem. I proto poskytovatelé stále častěji přidávají i druhou přilbu, jako to dlouhodobě děláme i my v BeRideru.

Zajímavost: nejvíce společností, které provozují sdílené skútry, můžete vyzkoušet v těchto evropských městech: Barcelona (10), Madrid (5), Milán (5), Paříž (5), Düsseldorf (4), Valencie (4).

Svět scootersharingu v číslech


Trendy ve scootersharingu do budoucna

Služby navíc. Co nás čeká v dalších letech? I na to výzkum odpověděl – všímal si totiž i trendů, které je možné v poslední době sledovat. Je to například rozšíření pole působnosti o dlouhodobé zápůjčky nebo rozšíření portfolia o rozvozovou službu. To dnes dělá třeba Bounce v Indii nebo polská služba Hop.City.  

Provázaná spolupráce. Poskytovatelé stále více spolupracují s městy nebo společnostmi (příkladem může být i parkování v pražských nákupních centrech, vyhrazené pro naše skútry BeRider). Vzájemná spolupráce ale vzniká i mezi jednotlivými platformami (děje se tak třeba ve Španělsku nebo Francii).

Mobilita jako služba. „MaaS“ neboli Mobility-as-a-Service je jedním z prostředků, jak dosáhnout udržitelné městské dopravy. Úzce souvisí s multimodalitou a spoluprací poskytovatelů s městským dopravcem.

Nabíjecí sítě. Zatím to ve většině měst funguje tak, že výměnu a nabíjení baterií zajišťuje centrálně poskytovatel služby, jako například my v BeRideru. V Asii ale už vznikají první dobíjecí sítě pod záštitou firmy Gogoro. Uživatel by si tak mohl skútr pohodlně dobíjet i sám (třeba v případě dlouhodobé výpůjčky).

Velikosti flotil sdílených skútrů v evropskýh městech.

To jsou jen některé z trendů, na které se můžeme těšit. Zásadní je, že se sdílené skútry stále více dostávají do našeho povědomí jako plnohodnotné a efektivní prostředky městské dopravy. Zpočátku jsme možná byli nedůvěřiví, ale zkusili jsme si jednu dvě jízdy a už víme, že městská doprava může mít mnoho podob, a že třeba cesta do práce, ale také na vlak nebo ze záchytného parkoviště na okraji města může být rychlá a zábavná zároveň.

Neustálé zdokonalování sharingové sítě, vzájemná spolupráce s dopravci, městskými částmi i technologickými vývojáři představuje cestu, jak individuální dopravu nejen „zezelenat“, ale také maximálně přizpůsobit potřebám uživatelů. A podle průzkumu vypadá, že budoucnosti jsme zase o kus blíž!

Pro tento článek jsme čerpali informace z publikace: Howe, Enrico & Gmelin, Alexander (2021): Global Moped Sharing Market Report 2021. Available via INVERS GmbH at https://go.invers.com/en/re-sources/global-moped-sharing-market-report-2021

Sdílejte tento článek: